GK BEST notuje stabilne spłaty z portfeli wierzytelności mimo braku nowych inwestycji

W pierwszym kwartale 2019 r. spłaty wierzytelności należne GK BEST wyniosły 58,4 mln zł. Grupa nie dokonywała w tym okresie nowych zakupów portfeli wierzytelności. Wartość księgowa zarządzanych portfeli na koniec marca br. sięgnęła 1,03 mld zł.

– Nadal ostrożnie podchodzimy do zakupów nowych portfeli wierzytelności. W naszej ocenie jesteśmy obecnie w wysokim punkcie cyklu koniunkturalnego i sądzimy, że wkrótce ceny transakcyjne powinny się unormować. Do tego czasu ograniczamy zakupy, co oznacza, że od kliku kwartałów pracujemy niemal na takim samym portfelu wierzytelności. Biorąc to pod uwagę, pierwszy kwartał tego roku zakończyliśmy z satysfakcjonującym poziomem spłat – mówi Krzysztof Borusowski, prezes BEST S.A. – Decyzjom o nowych inwestycjach nie sprzyjają też nieustanne zmiany w przepisach. Na początku roku weszły w życie ustawy o egzekucji komorniczej i opłatach, co sprawiło, że pierwsze miesiące tego roku zarówno my, jak i komornicy, poświęciliśmy na dostosowanie się do nowych regulacji. Myślę, że w kolejnych kwartałach obsługa spraw na etapie komorniczym będzie przebiegała już płynnie – dodaje Krzysztof Borusowski.

W pierwszym kwartale 2019 r. Grupa Kapitałowa BEST uruchomiła platformę Payhelp. To pierwsze na polskim rynku rozwiązanie on-line, skierowane do mikro- i małych firm, działających w sektorze B2B i B2C. Narzędzie to pozwala w prosty, skuteczny i tani sposób odzyskiwać pieniądze z niezapłaconych faktur. – Dzięki Payhelp, indywidualni przedsiębiorcy i małe firmy mogą w bardzo łatwy sposób skorzystać z potencjału Grupy BEST. W ich imieniu prowadzimy działania polubowne zmierzające do odzyskania pieniędzy z niezapłaconej faktury, a w razie potrzeby przeprowadzamy sprawę przez e-sąd. Dzięki wcześniejszym inwestycjom BEST w technologię i automatyzację działań, mogliśmy uruchomić platformę Payhelp w bardzo krótkim czasie – podkreśla prezes Borusowski.

Portfele wierzytelności oraz spłaty z nabytych portfeli wierzytelności

(mln zł)

1Q 2019

1Q 2018

Zmiana r/r

Inwestycje w portfele wierzytelności

-

-

-

Łączna wartość spłat z portfeli wierzytelności

67,0

71,6

-6%

Spłaty z portfeli wierzytelności należne GK BEST

58,4

62,0

-6%

 

31.03.2019

31.12.2018

Zmiana

Wartość księgowa posiadanych portfeli

1 033,6

1 036,0

0%

 

Wstecz